Exhibition Texts

TR / EN


Subconscious


Two principles to uncovering the subconscious

Imagery and metaphors.

The brain thinks not in words but in images. When we want to express our opinions verbally, we make an effort to translate the images in our brain into words. This is why the first principle to uncover the hidden brain is through imagery. The second principle comprises metaphors, which act as a lens through which we view, interpret and record life. 

For this project FutureBright integrated data from ZMET discussions: this comprises a study of a collage of over 3,000 participants, 10,000 images, 800 metaphors used in everyday language and 150 deeper concepts. 

Turkey’s Subconscious Mindscapes of the Unconscious is a participatory art project that replaces the conventional artist with anonymous contributors, putting collaborative production at the heart of the artistic process.


               14 January - 8 February  2022                MAJI ART GALLERY                 ISTANBUL              14 January - 8 February   2022                MAJI ART GALLERY                 ISTANBULTurkey’s Subconscious Mindscapes of the Unconscious


Back to the Essence
Katılımcının Verdiği İsim:

Yok Oluş

Ağustos 2021
Dijital Kolaj
Animasyon: Harun Türkmenoğlu


Kendilerini pandeminin Türkiye’deki en talihsiz kurbanları olarak gören gençlik, en değerli yaşam evresinin yaşanmadan kayıp gidişine dair büyük bir yas tutuyor. Yaşam enerjileri soğruluyor, varoluşları seyreliyor.

Gençlerin, içinde bulundukları yas halinde tek yapabildikleri, köşeye çekilip sızlanarak son perdeyi izlemek. Bir şeyler yapabilmeleri için önce yas süreci ile hesaplaşmaları sonra da umut etmeyi tekrar öğrenmeleri gerekiyor.

Katılımcının Verdiği İsim:

Kendimi Keşfetmek

Mayıs 2021
Dijital Kolaj


Türkiye’de sanat tüketenler, kendilerini tanımayan ve yansıtmayan bir toplumun orta yerinde kendi benlikleriyle temas kurabildikleri ve benliklerini yeniden yazabilikleri tek kanalın sanat olduğunu düşünüyor. Sanatın kapısını açtığı sonsuz dünya sayesinde kendi özlerini dış koşullardan bağımsız olarak duyumsayabildiklerini ve bu sayede zorlu toplumsal koşullara rağmen hala var olduklarını hissediyorlar. Bu kutsal buluşma, kişiye ufuğa bakma ve ilerleme gücü veriyor.Katılımcının Verdiği İsim:

Karmaşa

Mayıs 2019
Dijital Kolaj


Covid 19 virüsü ile birlikte “sağlık” kavramının anlamı Türkiye’de dönüşüme uğradı. Mesele artık sağlıklı ya da sağlıksız olmak değil; var olmak ya da yok olmak. Kendi ölümlülüğü ile sert bir şekilde yüzleşen insan “sağlıklı” olmanın tanımını “hayatta olmak” basitliğine indirgeyerek sağlık kavramının içini boşalttı. Ölüm kavramı da aynı ölçüde basitleşip normalleşti. Sağlıklı olmanın tanımı yeniden yapılacak.Katılımcının Verdiği İsim:

Müstakbel Distopya

Şubat 2021
Dijital Kolaj

Türkiye’de metropol insanının en baskın duygularından biri karamsarlık. Kentleşme sürecinde yaşanan ultra hızlı dijitalleşmeyle toplumun teknolojiyle ilişkisi konusunda çok yol alınsa da, metropol insanı çok daha temel bazı insanlık kazanımları hakkında kayıplar, bozulmalar ve zedelenmeler yaşandığını hissediyor. “İnsanlık düştüğü yerden hep kalktı, yine kalkar” kabulü sorgulanıyor. İnsanlığın özüne dair önemli şeyleri; iletişimi, göz temasını, dokunmayı ve sosyalleşmeyi bebek adımlarıyla ve yeni kurallarıyla öğrenmek zorunda olan bir şehir insanından söz ediliyor.